Sıklıkla Sorulan Sorular - EvdePismis.Com

Sıklıkla Sorulan Sorular

EvdePismis.Com ile ilgili en genel hatları ile öğrenmek istedikleriniz bu başlık altında. Buradan buyrun
EvdePismis.Com’daki beğendiğiniz yemekleri sepetinize ekliyor ve siparişinizi ödemeyi gerçekleştirerek tamamlıyorsunuz. Sipariş verdiğiniz Mutfağın sahibi siparişi onayladıktan sonra kararlaştırdığınız şekilde teslimatı gerçekleşiyor ve yemeğinizi afiyetle yiyorsunuz.
EvdePismis.Com site üzerinde satışa sunulan hiçbir yemeğin üreticisi veya satıcısı değildir. EvdePismis.Com olarak biz sizin için satışı yapılan yemeklerin sunumu için uygun alan ve alışveriş güvencesi sağlıyoruz.
EvdePismis.Com’da yemekleri çoğunlukla mutfaklarında ustalaşmış Ev Hanımları yapıyorlar. Bazı mutfaklarda görebileceğiniz “Profesyonel Mutfak” ibaresi, ilgili yemeklerin, Profesyonel bir işletme tarafından yapıldığını göstermektedir.
Maalesef yardımcı olamıyoruz. Yemek için alışveriş yapmak lazım hazırlık yapmak lazım 😉 EvdePismis.Com'u annenizin mutfağı gibi düşünün. Ne isterseniz yaparız ama biraz zaman alır.
Her yemek için mutfak sahibi "12 Saat", "24 Saat" ve "Sorunuz" gibi seçenekler belirtir. Bir de siparişi onaylamak için 12 saat süresi olduğunu düşünürseniz en az o kadar beklemeniz gerekebilir.
Sağlıklı beslenmekte ev yemeğinin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor. EvdePismis.Com ise yepyeni bir yaklaşım gösteriyor. İşte aklınıza gelebilecek ve daha önce sorulmuş sorulara verilen cevaplar.
EvdePismis.Com’da yapılan yemeklerin kalitesinden tamamen Mutfak sahipleri sorumludur. Yapılan yemeklerin kalitesi ve lezzeti hakkında sipariş veren müşteriler yorum yaparak diğer Alıcı’lara yol göstebilirler. Ayrıca gelen yorumlara göre zaman içerisinde EvdePismis.Com farklı isimlerle sipariş verip Mutfakları ve ürünlerini lezzet ve kalite açısından değerlendirerek dilediği Mutfağın üyeliğini iptal etme hakkına sahiptir.
EvdePismis.Com’da her Mutfak ve Yemeğin farklı bir teslimat şekli vardır. Bazı Mutfaklar yemeği adresinize kadar getirirken, bazıları anlaştığınız bir yerde teslim edebilir veya kargo ile gönderebilir. Yemek sipariş ederken Mutfak veya Yemek’leri servis bölgesine göre ve teslimat şekline göre filtre ederek size en uygun çalışan Mutfaklara ulaşabilirsiniz.
EvdePismis.Com’da her yemek size özel hazırlanır. Dolayısı ile Mutfak Sahipleri bazı ürünlerde En Az Sipariş Miktarı’nı belirleyerek 1 adet kurabiye veya 1 Porsiyon Kurufasülye gibi küçük siparişleri hazırlayamıyorlar. Bu ürünler kolayca sipariş verebilmeniz için bazen tencere veya tepsi bazında bazen de porsiyon/adet bazında fiyatlandırılarak minimum sipariş miktarı belirtmek suretiyle sipariş edilebilmektedir. Bazı ürünlerde de belirli bir adetin altında sipariş verilememesinin sebebi de budur.
Her yemeğin sayfasında ve mutfak sayfasında bulunan konuşma balonu şeklinde "Soru Sor" butonuna tıklayarak Mutfak sahibi ile direkt olarak iletişime geçerek sorularınızı sorabilirsiniz.
Sipariş vermeye karar verdiyseniz en çok merak ettiğiniz konular ile ilgili sorularınıza, para iadesi ve diğer konular ilgili sorulmuş sorulara verilen cevaplar burada
Siparişlerinizin ödemesini Mutfak Sahibi ile anlaşarak aranızda kararlaştırdığınız şekilde yapabilirsiniz. Genellikle teslimat sırasında nakit veya banka havalesi tercih edilmektedir.
EvdePismis.Com olarak ürün satışı yapmadığımız için site üzerinden kredi kartlı satış yapılmamaktadır.
Verdiğiniz siparişi Mutfak sahibi siparişi onaylamadan önce iptal edebilirsiniz. Bunun için bilgi@evdepismis.com adresine “Sipariş İptali – siparişno” konulu bir e-posta göndermeniz yeterlidir. Eğer siparişiniz Mutfak sahibi tarafından onaylanmışsa siparişinizin iptali için Mutfak sahibi ile anlaşmanız gerekmektedir.
Mutfak Sahibi tarafından onaylandığı halde, siparişiniz anlaştığınız şekilde teslim edilmediyse, bilgi@evdepismis.com adresine bir eposta atarak şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca Mutfak Sahibi'nin sayfasında bulunan bayrak ikonuna tıklayarak şikayette bulunabilir, yorum yazarak ve yıldız vererek mutfak hakkında diğer Alıcı'lara yardımcı olabilirsiniz.
Siparişiniz Mutfak Sahibi tarafından reddedildiğinde EvdePismis.Com’dan siparişinizi değiştirmek mi yoksa para iadesi mi istediğinize dair bir eposta alacaksınız. Bu eposta’yı yanıtlayarak dilediğiniz yemeği sipariş ettiğinizde siparişiniz yeniden işleme koyulacaktır.
Mutfaklar ve Ürünler ile ilgili yorumlarınızı site üzerinden bildirebilir, diğer alıcılara yardımcı olabilirsiniz. Eğer Mutfak Sahibi veya Yemek ile ilgili başka şikayetleriniz var ise Bir Rapor Gönder “O”ikonuna tıklayarak şikayetinizi EvdePismis.Com’a iletebilirsiniz.
Mümkün olabilir. Sipariş edeceğiniz Mutfak ve Yemek türüne göre değişiklik gösterebilecek bu durumda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için mutlaka Mutfak sahibi ile iletişime geçmenizi öneririz. Ayrıca aksi belirtilmedikçe bütün ürünlerin kargo ücretinin Alıcı tarafından ödeneceğini de hatırlatırız.
Evet. Her Mutfak sayfasında Favorilerime Ekle ve her Yemek sayfasında bir kalp butonu bulunur. Bu butonları tıklarsanız hem daha sonra sipariş verebilir hem de Favori Mutfaklarınızın yeni ürünlerinden haberdar olabilirsiniz.
İşte küçük mutfaklarında büyük harikalar yaratan ev hanımları için EvdePismis.Com'a katılma, kullanma ve faydalanma kılavuzu. Bu bölümle birlikte lütfen ilan kurallarımızı da okumayı unutmayın.
Yaptığınız yemekleri Evdepismis.Com’a ekliyorsunuz. Müşteri sipariş verip ödemesini gerçekleştiriyor. Siparişi teslim ettiğinizde kazandığınız tutar %10 hizmet bedeli kesildikten sonra EvdePismis.Com ’daki hesabınıza yatıyor.
Bunun için önce EvdePismis.Com’a üye olmanız ve bir Mutfak oluşturmanız gerekiyor. Eğer hala üye olmadıysanız burayı tıklayarak üye olabilirsiniz. EvdePismis.Com’a üye olmak, Mutfak oluşturmak ve Yemek eklemek tamamen ücretsizdir.
Üyeliğinizi tamamladıktan sonra Hesabım sayfasında sol tarafta bulunan Mutfağım düğmesine tıklayıp gerekli bilgileri doldurarak kendi mutfağınızı oluşturabilirsiniz. Mutfak oluşturmak ile ilgili bilgilendirici videomuzu da izlemenizi öneririz.
Ev hanımlarının Mutfak başvuruları genelde 24 saat içerisinde onaylanır. Eğer mutfağınız onaylanmadı ise;
 • Mutfak bilgileriniz eksik olabilir,
 • Profesyonel üyelik işaretlemiş olabilirsiniz ve ödemeniz henüz ulaşmamış olabilir
 • Profesyonel Üye olduğunuz halde Ev Hanımı seçeneğini işaretlemiş olabilirsiniz. Bu durumda sizden Profesyonel Üye seçeneğini işaretleyerek, üyelik ücreti yatırmanızı isteyen bir eposta ile bilgilendirilirsiniz.
 • Mutfak açmak yerine bir yemek girişi yapmış olabilirsiniz. Bu durumda Mutfak, gerekli düzeltmeleri yapmanızı isteyen bir uyarı metni ile birlikte taslak olarak kaydedilir.
Mutfağınız onaylandıktan sonra Hesabım sayfasında bulunan Mutfağım sekmesinin altında Ürünler düğmesini tıklayıp, açılan sayfada Ürün Ekle düğmesini tıklayın. Açılan sayfada bulunan alanları doldurarak Kaydet düğmesine tıklayıp ürününüzü EvdePismis.Com onayına gönderin. İlan Kuralları’na uyan ilanlar 24 saat içerisinde yayına alınacaktır. Yemek ekleme ile ilgili videomuzu da buradan izlemenizi öneririz.
İlan Kuralları’na uymayan yemekler onaylanmaz ve EvdePismis.Com editörleri tarafından taslak haline getirilerek yeniden düzenlenmesi için kaydedilebilir veya silinebilir. Lütfen yemek ilanınızı ilan kurallarına uygunluğu açısından gözden geçirerek tekrar onaya gönderin.
Sipariş aldıktan sonra yapmanız gerekenler veya tüm işlemleri başarı ile gerçekleştirdiği halde uzun süredir sipariş alamayanlar, sipariş iptalleri gibi soruların cevaplandığı bölüm.
EvdePismis.Com karşılıklı güvene dayanan bir sistem üzerine çalışmaktadır. Eğer Mutfağınızı oluşturmuş, yemeklerinizi eklemiş ve uzun süredir sipariş ve/veya Müşterilerden soru vs. almıyorsanız bunun pek çok sebebi olabilir. Bunun başlıca sebepleri arasında;
 • Kalitesiz yemek fotoğrafları
 • Eksik / Kötü hazırlanmış Mutfak sayfası
 • Eksik / Kötü hazırlanmış Profil sayfası
 • Yetersiz Müşteri yorumu/puanlama
 • Olumsuz yorumlar
 • Yanlış fiyatlandırma
 • Yetersiz sayfa ziyareti sayılabilir.
Mutfağınızdan bir sipariş verildiğinde size bir eposta göndeririz. Bu eposta sistem tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Siparişi aldıktan sonra onaylamak için 12 saat bir süreniz bulunmaktadır. Ayrıca Hesabım sayfasında Mutfağım sekmesi altında bulunan Siparişlerim butonunu tıklayarak da tüm siparişlerinizi görebilir ve düzenleyebilirsiniz.
Aldığınız siparişleri onaylamak için 12 saat süreniz vardır. 12 saat içerisinde onaylanmayan siparişler sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir. Ayrıca sipariş veren Müşterilerin 12 saatlik süre dolmadan da verdikleri siparişlerden vazgeçme hakkı vardır ve siparişlerini iptal edebilirler.
Onayladığınız siparişleri üründe belirttiğiniz Sipariş Süresi içerisinde veya Alıcı ile anlaştığınız sürede ve anlaşıldığı şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Sipariş teslimi sırasında EvdePismis.Com tarafından verilen sipariş kodu’nu almayı unutmayın. Ödemenizi almak için bu kodu sipariş@evdepismis.com adresine mail ile göndermenizi isteyeceğiz. Kargo ile teslimatı gerçekleştirilen gönderilerde kargo firmasından aldığınız fiş üzerine sipariş kodunu da not ederek bir fotoğrafını sipariş@evdepismis.com adresine göndermeniz gerekiyor.
Yemeklerinizi nasıl teslim edeceğinize siz karar verirsiniz. Bunun için yemeklerinizi EvdePismis.Com’a kaydederken Gel-Al, Adrese Teslim, Yerinde Hizmet seçeneklerine göre davranmanız gerekir. Yine de Alıcı ile iletişime geçerek özel şartlar belirleme imkanı her zaman vardır.
 • Gel-Al seçeneğinde Alıcı, yemeğini Servis-Bölgesi’nde sizin belirlediğiniz bir noktadan almaya gelmeyi kabul eder.
 • Adrese Teslim seçeneği işaretlenmiş ise o ürün için sizin belirlediğiniz bölgeler için ücretsiz olarak teslim etmeniz beklenir. Bu alanları ürünün açıklaması, Mutfak Kurallarınız veya Mutfak tanımınızda belirtmeniz ve ürün açıklamasına gerekli uyarıları koymanız gereklidir. Eğer servis alanı olarak belirttiğiniz bölgenin dışından talep gelir ise Alıcı ile karşılıklı olarak iletişime geçerek teslimat şartlarını konuşabilir, kargo ücreti talep edebilirsiniz.
 • Yerinde Hizmet seçeneği de Adrese Teslim seçeneği ile aynı şekilde çalışmaktadır. Servis Bölgenizde tanımladığınız adreste hizmet vermeniz beklenecektir.
Tebrikler, satışı gerçekleştirdiniz. Alacak tutarı EvdePismis.Com hesabınızda birikir.  Hesabınızda biriken parayı dilediğiniz zaman tahsilat talebi oluşturarak dilediğiniz bir banka hesabına çekebilirsiniz. EvdePismis.Com siz talepte bulunmadığınız sürece para transferi yapmamaktadır.
Hesabınızda biriken parayı çekebilmek için sistem sizden IBAN kodu'nu ve Bankanızın SWIFT kodunu ister. IBAN hesabınıza ait benzersiz bir numaradır. 'TR' ile başlar ve toplam 26 haneli olmalıdır. IBAN numaranızı bilmeseniz bile, Şube kodunuzu ve Banka hesap numaranızı biliyorsanız her bankanın internet sitesinde bulunan IBAN hesaplayıcı aracı sayesinde bu bilgiye ulaşabilirsiniz. SWIFT kodu da bankanızı tanımlayan benzersiz bir koddur. Eğer bankanızın SWIFT kodunu bilmiyorsanız burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlamalar şunlardır;
 • Hesaptan minimum para çekme tutarı 40 TL’dir. 40 TL’nin altında kalan para çekme taleplerinde 5.-TL transfer ücreti alınmaktadır.
 • Yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz kazançların tahsili için talep oluşturduktan sonraki ilk pazartesi günü transfer yapılmaktadır. (Örn.Çarşamba günü teslimatını yaparak tahsilatını talep ettiğiniz ödemeniz takip eden ilk pazartesi günü mesai bitimine kadar gerçekleşir).
 • Transferler sadece Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların Türkiye şubelerine yapılmaktadır. Yurtdışı banka hesaplarına transfer yapılmamaktadır.
EvdePismis.Com üzerinden yaptığınız satışlar süreklilik arz ediyor ve yüksek bir gelir elde ediyorsanız vergisel anlamda bir muhasebeciye danışmanızda fayda olabilir.
İlanlarınızın kısa süre içerisinde onaylanması ve satışlarınızın artması için dikkat etmeniz gerekli olan ilan verme kuralları bu başlıkta. Dikkatle okuyup uygulanması dileğiyle.
Yemek fotoğrafı ürün ekleme ekranının sol üst köşesinde bulunan kutucuk üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz ve arama sonuçlarında ve tüm vitrinlerde öncelikli olarak gösterilecek fotoğraftır. Fotoğrafsız Ürünler Yayınlanmamaktadır. Yemek fotoğrafı ile ilgili kurallar şunlardır:
İnternet üzerinden edinilmiş ve size ait olmadığı tespit edilen fotoğraflar kabul edilmemektedir. Özgün fotoğrafı olmayan ürünler taslak olarak kaydedilir ve özgün bir fotoğraf yüklenene kadar ürün yayına alınmaz. Sürekli olarak kopya fotoğraf ile ürün yayınlamaya çalışan üyelerin Mutfakları EvdePismis.Com tarafından dondurulabilir veya ürünleri ile birlikte silinerek üyelikleri iptal edilebilir.
Yemek fotoğrafları net olmalı ve görüntü anlaşılır olmalıdır. Bulanık veya ekstra rötuşlanmış fotoğraflar yayınlanmayacaktır.
Fotoğraf, ilanı verilen yemeğe ait olmalı ve başka yemekleri içermemelidir. (Garnitür, pilav ve tabak süslemeleri kabul edilmektedir) Ayrıca temsili resim, grafik, çizim, logo vs fotoğraflar kabul edilmez.
Yemek fotoğrafında özel iletişim bilgileri, adres vs. kabul edilmemektedir. (Fotoğraf sahibini belirten imza veya watermark kabul edilmektedir.)
Yemek fotoğrafları, yemek giriş ekranında sol üst köşede bulunan Fotoğraf alanına tıklanarak eklenmeli, Galeri sadece o yemeğe ait 1’den fazla fotoğraf ekleneceği zaman kullanılmalıdır. Bir yemeğin galerisine başka bir yemek ile ilgili veya başka fotoğraflar eklenmesine izin verilmemektedir.
Çözünürlüğü çok yüksek ve büyük ebatlı fotoğraflar, alıcılar için kullanım sırasında yavaş yükleme ve tam görüntülenememe gibi sorunlara sebep olduğu için tercih edilmemelidir.
Yemek adı, yemeğinizin başlığında görüntülenecek, ilan fotoğrafının altında yer alacak ve yemek arama sonuçlarını etkileyen önemli bir faktördür. Yemek Adı ile ilgili kurallar şunlardır:
 • Yemeğe ait olmalıdır: Yemeğiniz için seçtiğiniz ad, ilanı verilen yemeğe ait olmalıdır. Hamurişi çeşitleri, poğaça çeşitleri, atıştırmalıklar gibi isimler kabul edilmez
 • Sıfat içermemelidir: Yemek adı seçerken gereksiz sıfat kullanımından kaçınılması gerekmektedir. En Güzel Doğum Günü Pastası, Mükemmel Kurabiyeler, Özlediğiniz Çorba gibi isimler onaylanmayacaktır.
 • Ahlak kurallarına uygun olmalıdır: Yemeğiniz için seçtiğiniz isim müstehcen kelimeler içermemeli, genel ahlak kurallarına uygun olmalıdır.
 • 40 Karakterden uzun olmamalıdır: 40 karakterden uzun yemek isimleri arama motoru optimizasyonu (SEO) için olumsuz etki oluşturduğundan kabul edilmemektedir.
Yemeğinizin uygun olduğu kategoriyi seçmeniz gerekmektedir. Doğru kategori seçimi alıcıların yemek seçimi sırasında aradıkları ürüne ulaşmaları için önem taşımaktadır.
Yemeklerinize seçtiğiniz kategori ve yemek ismi haricinde aramalarda yardımcı olacak etiketler ekleyebilirsiniz. Örneğin “Taze sebze, Diyet Menüsü, Vejetaryen vs. gibi
Ürününüz için seçtiğiniz birim fiyatını girmeniz gerekmektedir. Karışıklık yaşanmaması için ürün açıklaması içinde birim fiyatınızla ilgili tanımlamalar yapmanız alıcılar için yardımcı olacaktır. Ayrıca fiyat için seçtiğiniz birim En Az Sipariş alanında kullanıdığınız birim ile de aynı olmalıdır. Örneğin; Börek satışı yapıyor ve tepsi ile satıyorsanız birim fiyata 1 tepsi için fiyatı yazmalı, açıklamada 1 tepsi böreğin kaç porsiyon olduğunu belirtmelisiniz. Bu durumda En Az Sipariş alanına girdiğiniz rakam da tepsi sayısını ifade eder. Eğer satış fiyatı olarak belirttiğiniz rakam Porsiyon veya Dilim ise, En az sipariş alanına gireceğiniz rakam yapabileceğiniz minimum dilim sayısı olmalıdır.
Ürünlerinizi bir süre için indirimli fiyattan satmak istiyorsanız buraya satış fiyatından daha düşük bir rakam girmeniz yeterlidir. İndirimli fiyatı olan yemekleriniz “Kampanyalı Ürünler” bölümünde gösterilir.
Bu alana 0’dan büyük bir değer girmeniz, yemeğin satış listesinde olması için gereklidir. Sıfır yada daha küçük bir değer girmeniz durumunda sipariş vermek isteyen alıcılar için ürün “Stokta Yok” olarak görünecektir.
Buraya girdiğiniz rakam o üründen en az kaç birim satacağınızı belirler. Örneğin: İçli köfte yapıyorsanız muhtemelen 1 adet sipariş almak istemezsiniz. En az sipariş alanına 15 yazarsanız Alıcı 15 adet veya daha fazla sipariş verebilir. Tepsi, Tencere veya Bütün Pasta gibi çok porsiyonlu ürünlerde bu alanı kullanırken dikkat etmeniz gerekir. Eğer tepsi bazında sipariş alıyorsanız ve bir tepsi 10 porsiyon ise 15 porsiyon sipariş vermek mümkün olmayacaktır. Bu tip siparişler alabilmek için porsiyon fiyatı belirleyerek, En Az Sipariş alanına minimum porsiyon miktarını yazmanız daha uygun olacaktır.
Satışa sunduğunuz yemekte bulunan ürünleri (,) virgül ile ayırarak girmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede sipariş veren alıcı sevmediği ürünleri veya alerjisi olabilecek malzemeleri tespit etme imkanı bulabilir
Ürününüzün arama sonuçlarında rahatça bulunabilmesi için satışın yapıldığı ili seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle alıcılar kendilerine yakın olan aşçılar arasından seçim yapabilirler.
Ürünlerinizi nasıl teslim edeceğinizi alıcılara bildirdiğiniz alandır. Gel-Al, Adrese Teslim ve Yerinde Hizmet seçeneklerinden birini seçmeniz gerekmektedir.
12 Saat Önce, 24 Saat Önce, ve Sorunuz seçenekleri ile sipariş kabulünden sonra alıcının ne kadar beklemesi gerektiği ile ilgili basit bilgi içeren ve doldurulması zorunlu alanlardan biridir. Eğer ürününüz belirli bir mevsime ait bir yemek ise açıklama alanında bunu belirtmeniz daha iyi olacaktır.
Özellikler bölümü aynı yemeği farklı içerikle hazırlayabildiğiniz durumlarda kullanacağınız bir alandır. Börek örneğinden yola çıkarsak, peynirli, kıymalı, ıspanaklı vs. çeşitler için kullanmanız gerekmektedir. Böyle bir ürün yapıyorsanız birden fazla seçim imkanı yaratabilirsiniz. Özellikler, sunacağınız her bir seçenek için isim belirtmek için kullanılır. Örneğin: İç Malzemesi, Hamur Kalınlığı, Tepsi Büyüklüğü vs. gibi. Değerleri virgül (,) ile ayırarak girmelisiniz.
Özellikler alanında belirttiğiniz her bir özellik için değerleri bu alana girmeniz gerekir. Örneğin: İç Malzemesi:  Kıymalı, Peynirli, Ispanaklı – Hamur kalınlığı : İnce, Orta, Kalın vs. Değerleri virgül (,) ile ayırarak girmelisiniz.